roslinydoogrodu_com_pl

Inne spojrzenie na dźwigi – Maszyny, które pobijają rekordy Guinnessa


dźwig Poznań

Dźwigi to w rzeczywistości najbardziej niezwykłe i silne maszyny budowlane. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy ile tysięcy kilogramów może podnieść najsilniejszy dźwig Poznań. W ty artykule nieco podpowiemy osobom niezorientowanym w temacie, jak silne mogą być dźwigi i jak wysokie. Powiemy o rekordach Guinnessa. Zapraszamy do lektury.

Dźwig Poznań, jako maszyna niezastąpiona

Czy wyobrażasz sobie stawianie wieżowców bez użycia dźwigów? Oczywiście nasi przodkowie ze starożytności stawiali nawet piramidy przy użyciu siły ludzkiej i zwierząt. Dziś jest to jednak nie do pomyślenia. Wszyscy się śpieszą, inwestorów gonią terminy. Dlatego usługi dźwigowe Poznań są tak potrzebne. Chyba każdy z nas choć raz w życiu przejeżdżając obok dużej inwestycji budowlanej pomyślał „ale ten dźwig (lub żuraw) jest wielki”. Ale nie wszyscy wiedzą, że chociażby w portach tez patrzymy na dźwigi. Zobaczmy ,jak dzielą się te maszyny.

Podział dźwigów

Czy wiesz, że winda, dzięki której nie trzeba iść po schodach, by szybko dostać się na wysokie piętro jakiegoś budynku to też dźwig? Dźwigi dzielą się na:

  • szybowe – czyli te, o których powiedzieliśmy przed chwilą, potocznie zwane windami,
  • budowlane pionowe,
  • pochyłe,
  • okrężne,
  • portowe – zwane żurawiami portowymi.

Każdy dźwig Poznań, również w swoich rodzajach ma inny udźwig, inną wysokość. Powiedzmy teraz o rekordach.

usługi dźwigowe Poznań

Rekordy Guinnessa

Gdy jedziesz przez jakieś polskie miasto i widzisz dźwig zapewne zastanawiasz się, jaki jest wysoki. Prawdopodobnie ma on około 30 metrów. Dlaczego? Bo właśnie taki dźwig potrzebny jest do zbudowania 5 piętrowego budynku. Inaczej, gdy obserwujesz budowę wieżowca. Wtedy dźwig może mieć nawet 100 metrów wysokości i udźwig liczony w tonach, wynoszący 250 ton. Ale do światowego rekordu im bardzo daleko. Czy jadąc koło Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie jesteś pod wrażeniem? To teraz wyobraź sobie dźwig o 8 metrów wyższy niż Pałac Kultury. Chodzi o niemiecki dźwig Liebherr LR 13000. Ma on ponad 245 metrów i sam waży 600 ton. Jaki ma udźwig? Może podnieść aż 3000 ton! Nieprawdopodobne.