roslinydoogrodu_com_pl

Domki bez pozwolenia na budowę – czy warto budować?


Domki bez pozwolenia na budowę

Są urocze, zachwycają swoim niewielkim rozmiarem i możliwością wszechstronnego użycia. W niejednej sytuacji budowa domku modułowego może się sprawdzić zamiast stawiania domu jednorodzinnego – dla innych to marzenie, bo potrafią spełnić wszelkie warunki, które dają zwykłe domy mieszkalne, a jednocześnie posiadają w sobie coś bajkowego, co ciężko wyrazić słowami.

Domki bez pozwolenia na budowę, trochę słów o nich

Tzw. domki na zgłoszenie charakteryzują się brakiem konieczności zdobywania pozwolenia na ich budowę oraz nie wymagają obecności kierownika budowy. Jedyne co jest potrzebne, to zgłoszenie. Nie dziwi więc, że inwestycja budzi zainteresowanie. Cały proces przebiega bardzo szybko, ceny w porównaniu do standardowej siedziby są zdecydowanie niższe.

Nie możesz w nich zamieszkać! – najczęściej wymieniana wada domków budowanych na zgłoszenie

Nie można w nich mieszkać na stałe, zameldowanie się w nich jest niemożliwe, ograniczenie ich rozbudowy to 35 m kw  – a mimo wszystko ich popularność nieustannie wzrasta. Poza tym, potrzebujesz paru dokumentów, którymi są na przykład (najbardziej skomplikowany i wymagający załącznik) – projekt budowy Twojego domku. Jeśli podczas budowy zostanie zauważona nieprawidłowość ze strony projektanta lub ekipy budowlanej, wówczas możemy spodziewać się kontroli, która może nam nawet nakazać rozbiórkę nieruchomości… Więc, choć wydawało się, że zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego czy domku letniskowego, uprości sprawę i zachęci do rozpoczynania nowych inwestycji, w praktyce wcale tak to nie wygląda.

Domki na zgłoszenie

Koszt postawienia domku modułowego

Cena budowy jest zależna od tego, jakiego efektu oczekujemy. Czy wystarczy nam prowizoryczny wizerunek małej, leśnej chatki letniskowej – a może marzy nam się podstawowy domek z wyposażeniem i zabudowaną altanką? Cena graniczy w wysokości 40 – 70 tys. złotych. Trzeba pamiętać, że w cenę budowy wliczona jest również instalacja pełnego białego montażu (umywalki, prysznica z brodzikiem, wanny,…) i stałej zabudowy meblowej.

Dotychczas inwestycja ta znana była głównie w USA, jednakże już w Polsce zdobyła swoich pierwszych interesantów, którzy głośno zachwalają podjętą decyzję budowy takowego domku.